- ДАБІ - https://dabi.gov.ua -

Держархбудінспекція презентувала пропозиції щодо зміни системи контролю у будівництві представникам місцевого самоврядування

21 березня 2018 року в рамках будівельної виставки InterBuildExpo відбулось виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства за участі представників Асоціації міст України. Під час заходу Голова Державної архітектурно-будівельної інспекції України Олексій Кудрявцев представив пропозиції щодо зміни концепції контролю за будівництвом в Україні.

29511063_218786938700251_86795855918530560_o

«В реформуванні будівельної галузі та створенні належних умов розвитку вже зроблено суттєві кроки, зокрема, впорядковано дозвільні процедури. Сьогодні ми бачимо наступні виклики, на які потрібно реагувати. Тому пропонуємо до розгляду зміну підходів до державного архітектурно будівельного контролю, який би ґрунтувався на якісно нових принципах взаємодії із суб’єктами містобудівної діяльності. Метою контролю має стати не накладення штрафів в результаті виявлених порушень, а спільна робота для їх запобігання», – відзначив Олексій Кудрявцев.

За його словами, реальним кроком у цьому напрямку є відхід від планових перевірок та запровадження поетапного огляду будівельних робіт, що здійснюватиметься за заявою замовника чи підрядника у зручний для них час. Крім того, важливим є перегляд системи накладення штрафних санкцій. Пропонується, у разі виявлення порушень не притягувати одразу суб’єктів містобудування до відповідальності, а надавати рекомендації та строки на усунення порушень. Якщо з об’єктивних причин порушення у ці терміни не усунуто, то строк може бути продовжено. І лише у випадку цілковитого ігнорування вимог та приписів органу контролю до будівельників застосовуватимуться штрафні санкції.

На думку представників органів місцевого самоврядування, такий підхід є доцільним. Адже сьогодні громади, що перебрали на себе повноваження держархбудконтролю, також стикаються з ситуаціями обмеження доступу на будмайданчики, судових спорів із забудовниками та ін. У випадку налагодження ефективного контролю ця проблематика має бути знята.

Для чесних забудовників, що зацікавлені будувати якісно та підтримувати свою репутацію на ринку, відкрита взаємодія з органами архбудконтролю також є пріоритетною для своєчасного виявлення та усунення порушень.

Як відзначив Перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Дмитро Андрієвський, ті зміни, що останнім часом відбуваються у галузі будівництва, практично цілком підтримуються суб’єктами містобудування: «Те, що ми робимо з Держархбудінспекцією, фактично на 100% підтримується будівельниками. Будівельники, які працюють законно, працюють прозоро зацікавлені щоб був порядок на цьому ринку».

Крім того, у рамках заходу обговорено питання планування територій в контексті підготовки до другого читання законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (№6403). Проаналізовано ситуацію з відкритістю документації з просторового планування та можливі шляхи для вдосконалення містобудівного кадастру.

Зокрема, керівник сектору «Будівництво» Офісу ефективного регулювання  BRDO Олена Шуляк представила проект pMAP-Відкрите просторове планування. Учасники конференції висловили позитивне ставлення щодо необхідності створення подібного електронного ресурсу.